Jedná se jednoduše o domácí nabíjecí stanici pro elektromobily. Wallbox je pouze jednou značkou z mnoha. Tento název se prostě uchytil jako jiné pojmenování dobíjecí stanice, kterou máte v pohodlí Vašeho domova. Domácí nabíjecí stanice existují, jak s pomalým nabíjením AC, tak rychlým DC. Nejčastěji se využívají wallboxy se střídavým proudem (AC), jelikož se elektroauto zpravidla nabíjí přes noc a není potřeba ultrarychlého dobití. Také se tak může šetřit životnost autobaterie.
Podle elektroinstalace domu, podle palubní nabíječky v elektroautě, dle počtu aut, které chcete nabíjet a podle výkonu nabíječky.
Na trhu jsou k dispozici domácí nabíječky s výkony 3 kW až po desítky kW. Pro běžné domácí nabíjení se využívají wallboxy s AC proudem s výkonem do 22 kW. Pro domácí dobíjení je zbytečné rychlé (DC) nabíjení, když chcete Vaše elektroauto nabíjet přes noc. Výběr výkonu wallboxu by měl souviset s výkonem palubní nabíječky, která převede střídavý proud na stejnosměrný. Plug-in hybridy mají maximální výkon palubní nabíječky 7 kW, většina elektroaut 7-11 kW a lepší elektromobily, jako např. Audi e-tron mají až 22 kW. U většiny aut stačí proto pořídit wallbox s výkonem 11 kW, kdy plného nabití auto dosáhne za zhruba 8 hod, či wallbox s výkonem 22 kW, který se může vyplatit např. při vlastnictví dvou elektromobilů. Je potřeba také znát kapacitu hlavního jističe v domě, která je běžně 3x25 A (17 kW) – pro tento typ jističe je vhodný wallbox s výkonem o 11 kW, kdy nabíjení elektromobilu neomezí odběr elektřiny v domě. Kdybyste si s tímto hlavním jističem pořídili wallbox o výkonu 22 kW, sníží se jeho výkon v závislosti na odběru elektrické energie v domě tak, aby odpovídal jištění. Lze požádat Vašeho dodavatele elektrické energie o navýšení kapacity hlavního jističe na 3x32 A.
Ceny domácích nabíjecích stanic se pohybují od 15 000 do 30 000 Kč, pokud se Vám tyto ceny zdají vysoké, neztrácejte naději, můžete mít totiž nárok na dotaci díky programu EU Nová zelená úsporám.
Pro příklad domácí dobíjecí stanice EO Mini Pro 2 s výkonem 7,4 kW Vás vyjde na 17 tisíc korun, či Wallbox Pulsar plus s výkonem 22 kW na 23 tisíc Kč.
Jednoduchá odpověď – ŽÁDNÝ! Jde o synonyma jedné a té samé věci. Označení wallbox je převzaté z anglického jazyka. Podle zákona platí pojem dobíjecí stanice, v Česku se však oblíbil a více se používá název nabíjecí stanice. Takže si vyberte sami, které označení Vám nejvíce vyhovuje…
Přenosná nabíječka je běžně dodávána k většině elektroaut, její základní nevýhoda je velmi pomalé nabíjení, většinou nabíjí výkonem 2,3 kW, což nabije např. autobaterii s kapacitou 24 kWh nejdříve za 11 hodin. S wallboxem toto nabíjení probíhá až 10krát rychleji, dobíjení je mimo jiné také bezpečnější. Díky ochranným prvkům se nepřetěžuje domácí elektrická síť. Také nemusíte každý den zbytečně rozmotávat dlouhý kabel přenosné nabíječky. S wallboxem také máte k dispozici mobilní či webovou aplikaci, odkud můžete řídit nabíjecí stanici a máte zde přehled o nabitých kilowatthodinách. Přenosná nabíječka se dá spíše využít při cestování.
Ano, můžete, je to jedna z možností, ale opravdu se Vám nevyplatí. Klidně využijte klasickou 230 V zásuvku, nemáte však zaručeno, že se Vaše elektroauto plně nabije, i když jej necháte zapojené celou noc. Běžně se přikupuje třífázový kabel s 380 V koncovkou, s ním můžete využít právě přenosné nabíječky, kterou máte k dispozici. I tak se Vám však více vyplatí použití wallboxu, který je bezpečnější a má rychlejší nabíjení.
Jelikož pořízením elektro-automobilu šetříte také životní prostředí, díky rozhodnutí Evropské unie máte nárok na příspěvek k pořízení domácí nabíjecí stanice. Program se nazývá Nová zelená úsporám a spadá pod administrativu Ministerstva životního prostředí. Dostanete dotaci na wallbox až 60 000 Kč při pořízení dvou dobíjecích bodů. Je však několik podmínek pro získaní dotací.
Dotace ve výši 30 tisíc běžně dostávají majitelé soukromých domů, a pro bytová družstva a SVJ až 45 tisíc Kč. Podmínkou je využití dobíjecí stanice jen pro soukromé účely a nenakládat s ní komerčně. Domácí wallbox musí mít také tzv. funkci vyvažování zátěže, anglicky load balancing, která zajistí, že nevypadne hlavní jistič elektřiny. Nikdo by nechtěl, aby např. při současném nabíjení auta a zapnutí televize vypadla elektřina v domě. Proto se na hlavní jistič instaluje chytrý elektroměr, který upravuje výkon wallboxu. Při kombinaci více projektů z Nová zelená úsporám dostanete navíc 10 000,- za každou kombinaci, např. při pořízení fotovoltaické elektrárny. Dobíjecí stanice a parkovací místo také musí být umístěny přímo na pozemku.
Zřejmou možností je zřídit si výhodnější tarif u Vašeho dodavatele elektrické energie. Je zde také možnost pořídit si vlastní solární elektrárnu, která nevyužitou elektrickou energii uchovává a později využívá na nabití Vašeho elektroauta. Fotovoltaická elektrárna je nejen ekologicky výhodná, ale také šetrná k Vašim peněžním úsporám.
Je potřeba říci, že dobrých značek, které prodávají dobíjecí stanice je více, značka wallbox je však nejznámější, už jen proto, že se domácí nabíjecí stanici u nás říká klasicky jen „wallbox“. Značka wallbox existuje již 6 let, prodává se ve více než 80 zemích, firma prodala přes 200 000 wallboxů. Nabízejí wallboxy řady Pulsar/Pulsar Plus, Copper SB, Commander 2 a Quasar. Zakladatelé wallboxu jsou Enric Asunción a Eduard Castañeda, kteří v roce 2015 nedaleko Barcelony vytvořili první wallbox řady Commander.