Nabíječky elektomobilů

Kompletní průvodce světěm nabíječek pro elektromobily.

Co se myslí nabíječka elektromobilu?

Je rozdíl v tom, jestli se bavíme o palubní nabíječce elektrovozu, či přenosné nabíječce, která slouží pro dobíjení elektromobilu z klasické elektrické zásuvky. Palubní nabíječku má každý elektrovůz, slouží na převádění střídavého (AC) proudu na stejnosměrný (DC) proud a v každém vozu má jiné parametry, důležitá je především její kapacita. Přenosná nabíječka je přenosné zařízení pro nabíjení Vašeho auta. Nenabíjí elektromobilu sama od sebe, ale je potřeba ji zapojit do zásuvky. Její největší výhodou je právě její „přenosnost“ a možnost s ní cestovat, na rozdíl třeba od domácího wallboxu.

Přenosná nabíječka umožňuje tedy proudění elektrického proudu mezi klasickou zásuvkou a palubní nabíječkou elektromobilu. Palubní nabíječka pak zpracuje proud na stejnosměrný a teprve tímto proudem dobíjí baterii Vašeho elektromobilu.

Viz. Obrázek s vysvětlením:

Je nějaký rozdíl mezi přenosnou nabíječkou a nabíjecím kabelem?

Nabíjecím kabelem se zde myslí obyčejný kabel sloužící k připojení auta k wallboxům a veřejným dobíjecím stanicím. Kdežto přenosná nabíječka po zapojení do sítě nabíjí bez potřeby nabíjecí stanice.

   Přenosná nabíječka                                           Nabíjecí kabel 

       

Jak vybrat správnou nabíječku pro Váš elektromobil?

Nejčastějším důvodem k pořízení nové přenosné nabíječky k Vašemu elektrovozu je ten, že buď chybí při samotné koupi auta, či k němu dostanete pouze základní málo výkonnou přenosnou nabíječku, která je velice nepraktická pro každodenní dobíjení. Většinou totiž k Vašemu novému elektroautu dostanete 1-fázovou nabíječku, s maximálním proudem 10 A a auto byste s ní nenabili ani za celý 1 den.

Hlavní parametr, který Vás bude zajímat při koupi nabíječky je: Rychlost nabití

Každého bude zajímat, za jak dlouhou dobu přenosná nabíječka elektromobil nabije. Abyste docílili nejkratší možné doby nabití, budete hledat co nejvýkonnější (nejrychlejší) nabíječku. Musíte si zjistit, jestli se daná nabíječka hodí pro Váš typ elektrovozu, či má správné koncovky a není zbytečně moc drahá a výkonná, kdy se Váš elektromobil stejně nedokáže nabíjet tak velkým výkonem, jaký přenosná nabíječka nabízí.

Tři nejdůležitější věci při výběru

Palubní nabíječka elektromobilu – Je potřeba si zjistit, jakou palubní nabíječku má Vaše auto, zajímá Vás hlavně její výkon. Většina elektromobilů má výkony od 3,7 – 11 kW. Takže nemůžete počítat s tím, že když si pořídíte přenosnou nabíječku o výkonu 22 kW, že se Vaše auto nabije ultrarychle právě těmito hodnotami. Rychlost nabití záleží na maximálním výkonu Vaší palubní nabíječky. Je tedy zbytečné koupit si v tomto případě výkonnější 22kW přenosnou nabíječku, která bude dražší a každodenní manipulace s 2x tlustším a těžkým pětimetrovým kabelem Vás taky nepotěší.

Abychom Vám výběr ulehčili, zde máte seznam všech aut a jejich výkony palubních nabíječek.

Typ konektoru Vašeho elektromobilu – Existuje Typ 1 a Typ 2. Zde v EU se jako standart využívá konektor Typu 2. Na Typ 1 narazíte spíše v Japonsku a USA. V naší přehledné tabulce se můžete ujistit, jaký konektor má právě Vaše auto.

A v poslední řadě je potřeba si uvědomit, do jaké zásuvky budete elektromobil zapojovat, zda 1-3 fázové či 16/32A. Je možnost si koupit různé redukce, díky kterým se například při cestování nemusíte bát, že pro svoji přenosnou nabíječku nenajdete vhodnou zásuvku, více se tomuto problému věnujeme níže.

POZOR! Přenosné nabíječky nejsou univerzální do všech zásuvek!

Pokud budete cestovat a Vaše auto si budete muset nabít v jiné oblasti a bude Vás tam čekat jiná zásuvka, než na kterou jste zvyklý, stačí si pořídit vhodnou redukci. Ať už chcete konektor s pětikolíkem připojit do tříkolíkové zásuvky, či 16 A koncovku do 32 A zásuvky a naopak, vše se dá jednoduše vyřešit.

Chcete chytré funkce?

Narozdíl od přenosných nabíječek mají wallboxy spoustu výhod v rámci chytrých funkcí. Wallbox může mít k dispozici funkci dynamického řízení výkonu, použití RFID karty, přehled spotřebované el. energie a její vyúčtování, spínání prostřednictvím HDO, propojení s fotovoltaickou elektrárnou atd. Také řízení pomocí mobilní či webové aplikace není zatím k dispozici u přenosných nabíječek. Při pořízení wallboxu je však potřeba myslet, že jej nelze přenášet a je pevně instalován elektrikářem, mobilní nabíjecí kabel můžete přenášet s sebou na cesty. I když některé přenosné nabíječky mají displej s přehledem o nabíjení, neobsahují MID certifikovaný elektroměr.

Jaké jsou výhody pořízení přenosné nabíječky?

Šetříte životnost Vaší autobaterie. Je skladná a přenosná, výhodná na cestování, a díky redukcím Vás nepřekvapí žádná zásuvka. Jednoduchost používání. Nabíjíte v pohodlí domova a nepotřebujete využívat veřejných dobíjecích stanic.

Foto Název Cena Info
1. Reflex NexGen PRO 499Kč Recenze
Nejlepší cena
2. Reflex Nexgen 249Kč Recenze
Nejlepší cena
3. Prom-IN Vita Solution 399Kč Recenze
Nejlepší cena
4. Czech Virus SuperVita Pro 499Kč Recenze
Nejlepší cena
5. Universal Nutrition Animal Pak 979Kč Recenze
Nejlepší cena
6. Ypsi Multi Komplex 1099Kč Recenze
Nejlepší cena
7. Nutrend Multivitamin 320Kč Recenze
Nejlepší cena
8. Vilgain Multivitamin 499Kč Recenze
Nejlepší cena
9. Big Zone Vita-min Inject 639Kč Recenze
Nejlepší cena
10. Extrifit V 52 Vita Complex Forte 436Kč Recenze
Nejlepší cena

 

 

Orientační cena: 499Kč
Podívat se na produkt

 

 

Cena
Obchod Cena Odkaz
testovaci 499Kč Do obchodu »

 

 

Výhody

  • Kvalitní složení s dobrou využitelností všech složek
  • Bezkonkurenční poměr cena / kvalita
  • Minimální množství pojiv a aditiv

Nevýhody

  • V porovnání s řadou PRO je složení výrazně slabší
  • Taktéž obsahuje opozitně působící minerály